[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره كنفرانس :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: برقراري ارتباط :: راهنماي پايگاه ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره کنفرانس::
اخبار کنفرانس::
سازمان کنفرانس::
برگزارکنندگان و حامیان::
شرکت در کنفرانس::
ارسال مقاله::
برنامه‌های جانبی::
برقراری ارتباط::
درباره قزوین::
اسکان: اطلاعات هتل ها::
تاریخ های مهم::
سخنرانان مدعو::
کارگاه ها ::
سخنرانان تخصصی::
::
پوستر کنفرانس

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
این سمینار در پایگاه علوم استنادی جهان اسلام نمایه شده است.

AWT IMAGE

..
کانال تلگرام

AWT IMAGE

آدرس کانال تلگرام:

SPSP11_IKIU_2017@

..
:: بناهای تاریخی قزوین ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۷ | 

AWT IMAGE
بناها، شخصیت‌ها 
استان قزوین با ثبت بیش از هزار اثر تاریخی که ‪ ۱۲‬درصد بناهای تاریخی کشور را شامل می‌شود دراین زمینه در رتبه نخست کشوری قرار دارد. این استان جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیادی دارد که آرامگاه پیغمبریه، زیارتگاه امامزاده حسین(ع) و قلعه‌ الموت از جمله این آثار بشمار می‌رود. شهر قزوین با پیشینه غنی فرهنگی و تاریخی هنوز برای گردشگران ناشناخته است. آثار تاریخی دژهای متعدد، قلعه‌ها، مساجد تاریخی، زیارتگاه‌ها، مدارس، عمارت‌ها، بازارها، خانه‌های قدیمی،دروازه‌ها، کاروانسراهای شهری وبین راهی، کلیساها، برج‌ها، مقبره‌ها، آب انبارها و گرمابه‌ها روایتگر تاریخ غنی و پرافتخار بخشی از سرزمین بزرگ ایران هستند. به طور کلی می‌توان به سه نقطه گردشگری شامل سرای سعدالسلطنه به عنوان بزرگترین کاروانسرای ایران، مجموع باغ فرهنگی و منطقه الموت به عنوان محورهای مهم گردشگری در استان قزوین،  اشاره کرد. از سوی دیگر‪ ۱۸۰‬سال مرکزیت فرقه اسماعیلیان در قزوین و الموت و ۱۰۰‬سال پایتختی دوره صفوی بر اهمیت این خطه افزوده است و بی‌تردید این ثروت عظیم نیازمند توجه بیشتر و بهره‌برداری بهینه است. بازارها و کاروانسراها موقعیت جغرافیایی ممتاز قزوین و قرار گرفتن در مسیرارتباطی مناطق شمالی و غرب کشور همواره باعث پویایی اقتصاد و گسترش بازرگانی در این شهر بوده است.

عمارت کلاه فرنگی قزوین یا بنای عالی قاپوی قزوین
محل استقرار دولت در زمان شاه طهماسب و شاه اسماعیل دوم صفوی بوده است. این شهر در زمان شاه تهماسب صفوی پایتخت ایران بود ه‌است. اولین خیابان ایرانبا نام خیابان سپه در قزوین ساخته شد. آب انبار سردار بزرگ‌ترین آب انبار تک گنبدی جهان در قزوین می‌باشد. 

کلیسای کانتور قزوین
مجموعه بازار قزوین ‌از باارزشترین آثار بجای مانده معماری شهر قزوین است، که تاریخ ساخت این مجموعه به دوره صفویه مربوط است. در حالی که بخش زیادی از بناهای کنونی متعلق به دوره قاجاریه است. از بازارهای معروف شهر قزوین می‌توان به بازار قیصریه، سعدیه، مسگرها، وزیر، رضوی و حاج‌رضا اشاره کرد. بازار قیصریه به صنف فرش فروشان اختصاص دارد که درشمال مسجدالنبی است و این بازار با طاق‌های آجری بلند در بین مسجدالنبی وسرای رضوی واقع شده و سرای وزیر نیز در شرق این بازار قرار گرفته که سرایی دو طبقه ومختص صنف چوب است. سرای رضوی در جنوب قیصریه و دارای دو طبقه و سه ورودی است که این سرا متعلق به دوره قاجاریه بوده و از سراهای فعال بازار است، سرای حاج رضا نیز در دو طبقه باحیاط وسیع که حجره‌های بازرگانان در چهار سوی آن گسترده شده‌است. همچنین در کنار این بازارها برای اقامت مسافران و گردشگرانی که از نقاط مختلف برای خرید مراجعه می‌کردند و برای استراحت کاروانها وحمل و نقل کالای آنان کاروانسراهایی در شهر و میان راهی ایجاد شده‌است. کاروانسراهای سعدالسلطنه، گلشن، ضرابخانه، پنبه، گلشن مولوی، تیمچه سرباز، تیمچه سرپوشیده، دالان دراز، حاج نقدعلی و حاج محمد از مهمترین کاروانسراهای درون شهری قزوین بشمار می‌روند. همچنین کاروانسراهای میان راهی شاه‌عباسی محمدآباد، هجیب، شاه‌عباسی آوج، آراسنج، خرزان، قاقازان و پیچ بن محلی برای استراحت کاروان‌ها بوده‌است. کاروانسرای تاریخی سعدالسلطنه قزوین با ‪ ۲/۶‬هکتار بزرگترین کاروانسرای تاریخی کشور است که با پشت سرگذاشتن یک دوره فراموشی به ‌مکانی برای گردشگران تبدیل می‌شود، این سرا توسط سازمان میراث فرهنگی استان قزوین تملک و درحال بازسازی است. این مجموعه تاریخی از ارزشمندترین آثار بافت قدیم کشور است، که ‌در مجموعه بازار تاریخی قزوین قرار دارد و در دوران ناصرالدین شاه قاجار و به دستور باقرخان سعدالسلطنه فرماندار این شهر احداث شده ‌است. این کاروانسرا بصورت چهارضلعی احداث شده و چهار ایوان در چهار ضلع حیاط دارد.ه طاق نمای ایوان‌ها آجرکاری و سقف داخلی ایوان دارای تزئین است، این کاروانسرا یادآور رونق نسبی تجارت بخش خصوصی ایران در عهد قاجار با اروپا از طریق روسیه‌ است. کاروانسرای شاه‌عباسی شهر آوج از منزل گاه‌هایی است که در مسیرهای اصلی کشور به دستور شاه ‌عباس احداث و در زمان پادشاهی شاه صفی پایان یافت. کاروانسرای هجیب در محور تاریخی قزوین-ساوه در کنار روستای هجیب قرار دارد این بنا با مساحتی حدود پنج هزار و‪ ۸۵۰‬ مترمربع و چهار هزار مترمربع بنا و ‪ ۳۶‬حجره در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است. کاروانسرای محمدآباد در ‪ ۲۵‬کیلومتری جنوب قزوین و در دشت وسیع بوئین زهرا و در مسیر کاروان‌رو قزوین - اصفهان قرار گرفته، این کاروانسرا از عهد صفوی به جای مانده و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. 

دژها و قلعه‌ها
در شمال غربی قزوین و بر روی قلل کوههای این شهر قلعه های معرف اسماعیلیه بنا شده که تعداد آنها به بیش از 50 قلعه میرسید و مرکز همه آنها قلعه الموت و مستحکمترین آنها قلعه میمون دژ بوده است. قلعه الموت در شمال غربی استان قزوین در روستای گازرخان واقع شده ‌است و به علت آنکه پایگاه اصلی حسن صباح مروج مذهب اسماعیلیه در دوره سلجوقی بوده، شهرت جهانی کسب کرده‌است. این قلعه در شمال غربی روستای گازرخان منطقه الموت و بر بلندای کوهی از سنگ یکپارچه با ارتفاع دو هزار و ‪ ۱۰۰‬متر از سطح دریا قرار گرفته است. آثار به ‌جای مانده از ‪ ۱۳‬قلعه، الموت، شیرکوه، شهرک، نویزر شاه، لمبسر، قسطین لار، میمون دژ، قلادوش هندا بازرگاه، سپوهین، کیاکلا قلعه و کیاندشت هنوز مشتاقان تاریخ اسماعیلیان رااز گوشه و کنار جهان به این منطقه می‌کشاند قلععه لمبسر مهمترین قلعه اسماعیلیه پس از قلعه‌الموت در نزدیکی شهر رازمیان مرکز بخش رودبار شهرستان واقع شده ‌است. قلعه میمون دژ سومین قلعه بزرگ در منطقه الموت بوده و درباره ‌محل دقیق این قلعه مورخان با هم اختلاف نظر دارند، در تاریخ جهان گشای جوینی آمده این قلعه درسال‌های(۶۱۸-۶۳۵‬) و در زمان علاالدین محمد ساخته شده‌است. 

مقبره‌ها و برج‌ها
 برج‌های دوگانه خرقان، مقبره پیرتاکستان، مقبره حمدالله مستوفی، آرامگاه ملا خلیلا، مقبره هید ثالث، سلطان اویس، کافر گنبد، برج باراجین، میل خرم‌آباد، یل گنبد، مقبره سنگی حسن‌آباد، مقبره سنگی شاه‌کوه، مقبره رییس المجاهدین، مقبره صدر جهان، مقبره میر حسینا و مقبره شفایی از برج‌ها و مقبره‌های استان قزوین است. بقعه پیر تاکستان در جنوب شهر تاکستان و در مجاورت قبرستان قدیمی شهر و و تپه باستانی خله‌کوه قرار گرفته است. این بنا طرحی به شکل مربع به ابعاد ‪ ۶/۵۰‬و‪۶/۱۰‬متر دارد و پوشش آن گنبدی است که توسط چهار سکنج بر روی طرح مربع سوار شده ‌است. بنای پیر تاکستان در نهایت سادگی دارای شیوه معماری استوار است و براساس نحوه ساخت می‌توان آن را از بناهای دوره سلجوقی بشمار آورد. بقعه پیر تاکستان در سال ‪ ۱۳۳۰‬به شماره ‪ ۳۴۸‬در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

عمارت‌ها و بناهای تاریخی
 کاخ چهلستون، حسینیه امینی‌ها، دروازه تهران، دروازه در کوشک، کلیسای آشوریان، کلیسای کانتور، کلیسای ارامنه، حسینیه رضوی، عمارت سپهدار، خانه مستشار، خانه بهشتی، خانه اسدی، خانه رئوفی، عمارت شهرداری، خانه آرازی، خانه زرنگار، خانه زعیم، خانه بهروزی، خانه امام جمعه، دیوانخانه قاجاری، عمارت بانک ملی و مصلای شهر قزوین را در این ارتباط می‌توان نام برد.
 
کاخ چهلستون
از بناهای تاریخی ارزشمند شهر قزوین است که شاه طهماسب صفوی درسال‪ ۹۵۱‬ هجری قمری به‌علت تهدید حملات ترکان عثمانی تصمیم به‌انتقال پایتخت از تبریز به قزوین گرفت. در همین سال بود که شاه ‌اراضی موسوم به زنگی‌آباد را از میرزا شرف جهان یکی از بزرگان و معتمدان شهر خرید و به معماران برگزیده کشور دستور داد تا باغی به ‌شکل مربع بسازند و در میان آن عمارتهای عالی، تالار ، ایوانها و حوضهای زیبا بنا کنند. عمارت چهلستون ساختمانی هشت گوش و در دو طبقه به مساحت تقریبی ‪ ۵۰۰‬متر مربع بنا شده ‌است. نقشه بنا دارای طرحی با محورهای صلیبی و برون گرا و سقف طبقه‌ همکف پوشیده از مقرنس با طرح‌های بدیع و سقف طبقه فوقانی خنچه پوش است. عمارت چهلستون در بهمن ماه سال ‪ ۱۳۳۴‬ در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت شده است. این کاخ هم ‌اکنون به موزه خوشنویسی قزوین تبدیل شده ‌است. 

 آب انبارها و گرمابه‌ها 
 قزوین را میتوان شهر آب انبارها نیز نامید. ساخت و وقف بیش از ‪ ۱۰۰‬بنای ویژه و پرهزینه برای انباشت و ذخیره آب در شهری که از دیرباز به کم‌آبی شهره بوده و افزون بر هزاران واحد آب انبار خانگی، نشان از همت بلند مردم نیکوکار قزوین دارد. زمان آبگیری آب انبارها که معمولا در چله زمستان صورت می‌گرفت، علاوه بر رعایت بهداشت در حد ممکن، بهره‌برداران را از مصرف یخ در تابستان بی‌نیاز می‌کرد. از جمله این آثار می‌توان به آب انبارهای سردار بزرگ و کوچک، مسجد جامع، ملاوردیخانی، سردار کوچک، زنانه‌بازار، آقا، حاج کاظم و حکیم اشاره‌ کرد.
آب انبار سردار بزرگترین آب انبار تک گنبدی ایران است که درسال ‪۱۲۲۷‬ هجری قمری در کنار خیابان راه‌آهن قزوین ساخته شده‌ است. این بنا دارای گنبدی رفیع و آجری که نورگیرهایی بر بدنه آجری آن قرار گرفته است. بانیان ساخت این آب انبار، دو برادر به نام‌های‌محمد حسن خان و محمد حسین خان، از امرا و سرداران زمان فتحعلی‌شاه، محمدشاه و ناصرالدین شاه قاجار بودند. در دو طرف در ورودی آب انبار سردار سکوی سنگی برای نشستن و استراحت کردن وجوددارد. همچنین راه سنگی پله‌ای در این انبار وجود دارد که به کانلی مشهور به راه شیر منتهی شده و برای دسترسی به آب باید  ۱۲/۵‬متر د پایین ‌رفت. آب انبار زنانه بازار در ضلع غربی مسجدالنبی قرار گرفته و ورودی آن از بازار مسگرها و بانی آن مرحوم حاج ملا عبدالوهاب از علمای بنام شهر و اولین متولی مسجد سلطانی معاصر فتحعلی شاه قاجار است. راه شیر این آب انبار در حال حاضر دارای‪ ۴۳‬ عدد پله و سقف آن طاق آهنگ و فاقد تزیینات و مخزن آب ‌انبار مستطیل شکل است که گنجایش دوهزار و ‪۳۵۰‬متر مکعب آب دارد. 

 گرمابه‌ها
 شهرقزوین بیش از ‪۳۰‬ گرمابه دارد که حدود نیمی از آنها تخریب شده.  گرمابه‌های باقی مانده بسیار زیبا و در نوع خود بی‌نظیر و برخی ساده بنا شده ‌است. گرمابه آخوند در محله آخوند واقع و بنای فعلی آن متعلق به دوره پهلوی است که دارای سردری با پلان دایره و گرمخانه بوده و با طاق و گنبد پوشیده شده‌ است. گرمابه قجر در خیابان عبید زاکانی و متعلق به دوره صفویه ‌است، این گرمابه نیز تمامی فضاهای گرمابه‌ها را دارا بوده و از زیباترین گرمابه‌های قزوین بشمار می‌رود. 

 آب گرم‌های قزوین
 چشمه‌های آب معدنی ارشیا در شهر آبگرم مهمترین آب گرم معدنی استان قزوین است، که قابلیت‌های درمانی دارد. این مجموعه دارای استخر آب گرم عمومی، سایت خصوصی و سفره خانه‌سنتی بوده و هر سال میزبان هزاران نفر از گردشگران کشور است. آب گرم معدنی ارشیا از نوع آهکی بوده و خاصیت درمانی آن برای بیماریهای درد مفاصل، روماتیسم، سوء هاضمه، سنگ کلیه، اعصاب و اگزما موثر است.

غارهای طبیعی 
غارهای طبیعی از کهن‌ترین کانون‌های استقرار انسان در زمان‌های بسیار دور و مکانی امن برای پناه گرفتن و زندگی بشر بوده‌است. امروزه تنها اطلاعات ناچیزی از ساکنان اولیه و زوایای زندگی آنها در دست است و می‌توان گفت تنها یک تصور ذهنی از ساکنان غارها در نزد ما وجود دارد. از این رو، سئوالهای بسیاری از این مکانهای اسرارآمیز بی‌پاسخ مانده است. غارهای سلطان‌بلاغ، آق‌بابا، شهرباز، کول، قره‌قورتان، شاکین، آلابار باغلاری قزل قلعه، چهل دختر، آلتین کش، بروج، ماهین، ملکشاه، اسکول و غار پلنگ از غارهای طبیعی استان قزوین است که مورد توجه باستان شناسان است.

مساجد تاریخی و مدرسه‌ها
مسجدها و مکان‌های متبرکه استان قزوین همانند سایر استانهای کشور در طول تاریخ بین مردم از جایگاه و کارکردهای ویژه‌ای برخوردار بوده وهستند. ‌این کارکردها باعث شده‌ تا مسجد همواره به عنوان مکانی مقدس از ارزش‌خاصی برخوردار باشد. مسجد جامع کبیر در محله دباغان شهر قزوین با چهار هزار متر مربع زیربنا احداث شده، که مناره‌های باشکوه، ایوان رفیع و گچبری‌های نفیس آن نشانگر معماری دوره اسلامی است. قدیمی‌ترین بخش این مسجد یک چهار طاقی باقیمانده از دوره ‌ساسانی است که در نزدیک طاقی موسوم به هارونی قرار دارد و در زمان هارون‌الرشید خلیفه عباسی در سال ‪ ۱۹۲‬هجری قمری به آن افزوده شده‌ است. مسجد پنجه علی در غرب خیابان پیغمبریه مقابل محوطه باغ صفوی، متصل به مدرسه امام صادق (ع) واقع و توسط شاه‌ طهماسب صفوی احداث شده‌است و در حکم مسجد حرمخانه سلطنتی بوده‌است. اما بنای مسجد قدیمی‌تر از صفویه و نام پنجه‌علی به‌خاطر وجود سنگ مرمر واقع در محراب آن‌است که نقش پنجه‌ای درآن دیده می‌شود و آن را جای پنجه حضرت علی(ع) می‌دانند. البته سنگ مذکور در سال‌های اخیر به سرقت رفته‌است. مسجد النبی (ص) از بزرگترین و وسیع‌ترین مساجد ایران است که ساختمان اصلی بنا را به دوران صفویه نسبت می‌دهند که پس از تخریب در زمان قاجاریه به فرمان فتحعلی‌شاه تجدید بنا شد. این مسجد از نوع مساجد چهار ایوانی است که ‪ ۱۴‬هزار متر مربع مساحت دارد. مسجدالنبی دارای چهار شبستان مشابه و هر یک از جهات چهارگانه مسجد، ایوانی بلند دارد و دو گوشواره و دو شبستان در دوسوی آن بنا شده ‌است. شبستان شمالی و جنوبی هر یک چهار تاقنما و شبستان‌های شرقی و غربی هر کدام ‪ ۹‬تاق نما دارند. حیاط مسجد طرحی مستطیل شکل‌است، که ‌حوضی بزرگی در وسط آن قراردارد. ایوان‌های چهارگانه با کاشی‌های مینایی تزیین شده و در هر ایوان کتیبه‌ای از کاشی لاجوردی به خط نسخ کار گذاشته شده‌ است.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


کد امنیتی را در کادر بنویسید >
::
دفعات مشاهده: 4029 بار   |   دفعات چاپ: 154 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
یازدهمین سمینار احتمال و فرآیندهای تصادفی The 11th Seminar on Probability and Stochastic Processes
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3701